Projekt FirstTEAM
„Monolityczna integracja wielokolorowych matryc mikro- i nano-LEDów”

Wartość projektu: 3 991 975,00 zł
Wartość wkładu Funduszy Europejskich: 3 991 975,00 zł

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie technologii wytwarzania monolitycznie zintegrowanych, adresowalnych matryc mikro- i nano-LED emitujących światło widzialne. Matryce mikro-LEDów znajdą szerokie zastosowania w jasnych wyświetlaczach wysokiej rozdzielczości, bezprzewodowej komunikacji Li-Fi czy okularach do rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości. Zastosowań matryc nanoLEDów upatruje się w optogenetyce, mikroskopii o super rozdzielczości, fotolitografii bezmaskowej oraz sensorów chemicznych i biomedycznych. Opracowana technologia pozwoli na umieszczanie kolejno, jedna na drugiej, matryc LEDów, które emitować będą światło o różnych długościach fali. Proponowane urządzenie będzie pozwalać na indywidualne zasilanie każdego z mikro-emiterów w każdej z matryc.

Rynek mikro-LEDów jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. Dzisiaj jego rozmiar szacuje się na 1,1 miliarda USD a roczny wzrost (współczynnik CAGR) wynosi około 80%. Jest to szokująco wysoki współczynnik wynikający z zapotrzebowania rynku konsumenckiego. Do potencjalnych odbiorców technologii opracowywanej w ramach projektu należą firmy zajmujące się wytwarzaniem półprzewodnikowych emiterów światła, w szczególności opartych o azotek galu (GaN).

Technologia, opracowywana w ramach projektu, bazuje na wzroście cienkich warstw krystalicznych (Al,In)GaN metodą epitaksji z wiązek molekularnych i zaawansowanych metodach processingowych. Sercem proponowanego rozwiązania są złącza tunelowe, które wyhodowane bezpośrednio na warstwie emitującej światło, zmieniają typ przewodnictwa i pozwalają na wzrost kolejnej warstwy emitującej światło o innej długości fali.
W ramach realizacji projektu planuje się zakup komórki efuzyjnej podwójnej na german i krzem, co pozwoli na wytwarzanie bardziej wydajnych złącz tunelowych. Dodatkowo, planuje się zbudować układ pomiarowy do badania mikro-elektroluminescencji z możliwością badania mikro-fotoluminescencji, który jest niezbędny do badania przyrządów emitujących w mikro i nanoskali.


Zespół badawczy

Zespół badawczy projektu FIRST-TEAM:

dr inż. Grzegorz Muzioł
mgr inż. Krzesimir
Nowakowski-Szkudlarek
mgr inż. Mateusz Hajdel
Szymon Lach
dr inż. Mateusz
Słowikowski

























Publikacje

Projekt realizowany w latach 2024-2029