- Warsaw-4-PhD School
- Doctoral studies
Spotkanie przygotowawcze Polskiej Platformy Technologicznej Nanomedycyny
W dniu 14 lipca 2015 r w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN odbyło się spotkanie przygotowawcze Polskiej Nanomedycyny. Obecnych było 47 osób. Program spotkania i inne dokumenty są dostępne tutaj.
Spotkanie było konsekwencją:
- Utworzenia w ramach programu badawczego konsorcjum CePT (Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii) obszaru badawczego Nanomedycyna, koordynowanego przez prof. Witolda Łojkowskiego,
- Spotkania europejskich platform technologicznych nanomedycyny zorganizowanego przez Komisję Europejską w Czerwcu 2015, gdzie pokazano jak dynamicznie rozwija się ten obszar medycyny w Europie i jak skutecznie Platformy Technologicznie ułatwiają prowadzenie badań, komercjalizację wyników oraz zwiększenie wiedzy o nanomedycynie.
- Uzgodnień dokonanych przez W. Łojkowskiego i prof. Stefana Jurgę, Dyrektora Centrum NanoBiomedycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, o współpracy celem utworzenia Polskiej Platformy Technologicznej Nanomedycyny
Cele spotkania:
- Przedyskutowanie ze społecznością zainteresowaną nanomedycyną inicjatywy tworzenia Polskiej Platformy Technologicznej Nanomedycyny.
- Przegląd potencjału naukowego i projektów w dziedzinie nanomedycyny, a szczególnie potencjału zgromadzonego w konsorcjum CePT.
- Uzyskanie informacji o potencjalnych źródłach finansowania badań i rozwoju w zakresie Nanomedycyny w Polsce i Europie.
Wyniki spotkania:
Zebrani z zadowoleniem przyjęli inicjatywę integracji środowisk zajmujących się nanomedycyną. Oczekiwane są dalsze kroki w tej sprawie.
Zidentyfikowano następujące obszary, w których jest silny potencjał dla osiągnięcia praktycznych wyników we współpracy z firmami i klinikami:
- Celowane leki do zwalczania nowotworów.
- Implanty medyczne dla ortopedii i regeneracji tkanek.
- Zwalczanie bakterii odpornych na antybiotyki przy pomocy fagów i nanocząstek.
- Ultra czułe sensory oparte o nanotechnologie.
- Konwergencja technologii: Zintegrowanie narzędzi z obszaru technologii informatycznych, nanotechnologii i medycyny, dla dobra pacjentów i profilaktyki.
Stwierdzono, że dla wprowadzenia nowych rozwiązań do praktyki klinicznej, konieczne jest utworzenie laboratorium w którym tworzyć się będzie technologie zgodne z wymaganiami GMP (Good Manufacturing Practice), tak aby umożliwić testy kliniczne.
W czasie spotkania w czasie rozmów przy kawie i lunchu powstało wiele nowych idei projektów i współpracy.
Celem wszystkich ww. działań jest przyśpieszenie wprowadzenia do praktyki nowych rozwiązań w obszarach medycyny, szczególnie tam, gdzie postęp w znajdowaniu rozwiązań jest niezadowalający, lub pojawiają się nowe zagrożenia, oraz poszerzenie dostępności skutecznych metod leczenia i profilaktyki.
Przygotował: Organizator Spotkania, Witold Łojkowski