- Warszawska Szkoła Doktorska
- Studia doktoranckie
45 lat Instytutu Wysokich Ciśnień PAN
W 1972 r. z inicjatywy prof. Sylwestra Porowskiego z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk odłączył się Zakład Doświadczalny UNIPRESS, który znalazł siedzibę w Celestynowie k. Warszawy. Przez 45 lat jednostka znacznie poszerzyła swój obszar badań i pozyskała dwa budynki w Warszawie – swoją główną siedzibę na ul. Sokołowskiej i Budynek Nowych Technologii w al. Prymasa Tysiąclecia. „Unipress” w tym czasie nosił m. in. nazwę Zakładu Wysokich Ciśnień PAN i Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN, a od 2004 r. działa jako Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk.
16 września 2017 r. na terenie niedawno otwartego Parku Innowacyjnego Unipress Celestynów świętowaliśmy 45. rocznicę powstania Instytutu. W sali konferencyjnej o wdzięcznej nazwie „Stodoła” odbyła się część oficjalna uroczystości, którą otworzyła prof. Izabella Grzegory – Dyrektor Instytutu, podsumowując historię i najnowsze osiągnięcia „Unipressu”, jak również nakreślając plany na przyszłość.
Następnie mieliśmy okazję wysłuchać prof. Michała Boćkowskiego, który opowiedział o krystalizacji azotku galu w Instytucie, w Polsce i na świecie. Prof. Piotr Perlin przedstawił technologię laserów opartych na azotku galu, po czym prof. Witold Trzeciakowski zaprezentował opracowane przez swój zespół światłowodowe źródła laserowe stosowane w dermatologii: niebieski laser o mocy 20W, czerwony laser o mocy 8W oraz białe źródło, składające się z nałożonych na siebie trzech kolorów, o łącznej mocy 5W. Na koniec dr Mariusz Kulczyk opowiedział o modyfikacji struktury metali i stopów w procesach wysokociśnieniowej obróbki plastycznej.
Po części oficjalnej goście mieli okazję zwiedzić niedawno otwarty Park Innowacyjny. W hali A Laboratorium Ciśnieniowania Żywności i Miękkiej Materii, we współpracy z szefem kuchni restauracji Gryfon w Jastarni - Piotrem Lisakowskim, przygotowało degustację dań wysokociśnieniowej kuchni molekularnej. Na gości czekały na przykład szyjki rakowe na puree z zielonego groszku przygotowane z użyciem metody HPP (High Pressure Processing). W Laboratorium Plastyczności Pod Wysokim Ciśnieniem znajdującym się w hali D można było obejrzeć pokaz procesu wyciskania hydrostatycznego oraz pokaz procesu zakuwania śrub. W hali B prezentowana była m. in. opracowana przez Laboratorium Aparatury Wysokociśnieniowej Unipress Equipment komora (paskalizator) do wysokociśnieniowej, nietermicznej obróbki żywności.
Po zwiedzaniu laboratoriów toast przy lampce szampana wygłosił wieloletni Dyrektor Instytutu prof. Sylwester Porowski. Uroczystość jubileuszu uświetnił koncert duetu wiolonczelowego Magdaleny Bojanowicz i Bartka Koziaka oraz harfistki Agaty Angeliki Rzoski. Goście wysłuchali także pieśni operowych w wykonaniu Karoliny i Łukasza Geryń. Obchody 45-lecia zakończyły się przy grillu z muzyką.
Oprócz dyrekcji i pracowników Instytutu, mieliśmy przyjemność gościć wielu z naszych współpracowników i przyjaciół. Wśród zgromadzonych w Celestynowie gości znajdowali się m. in. Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Paweł Rowiński i Przewodniczący Rady Naukowej IWC PAN prof. Jerzy Kołodziejczak.
Współpracujące z nami uczelnie i instytuty reprezentowali Dziekan Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Dariusz Wasik, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej prof. Jarosław Mizera, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Chemii Fizycznej PAN prof. Marek Tkacz, prof. Anna Piotrowska z Instytutu Technologii Elektronowej, ks. dr Zbigniew Babicki reprezentujący Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Zastępca Kanclerza UKSW Małgorzata Kozłowska, jak również prof. Tomasz Skotnicki z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie przyjechał do Celestynowa prof. Axel Hoffman, natomiast Instytut Supertwardych Materiałów w Kijowie był reprezentowany przez prof. Vladimira Turkievicha, z którym współpracujemy w ramach nowego projektu dot. syntezy azotku galu w metalicznych układach stosowanych do krystalizacji diamentu.
Instytut od początku swojej działalności, oprócz badań podstawowych, zajmuje się także badaniami stosowanymi i pracami rozwojowymi, stawiając na współpracę z biznesem, jak również komercjalizację wyników badań poprzez tworzenie spółek spin-off. Na 45-leciu IWC PAN nie mogło zabraknąć Prezesa Cynel-Unipress Dariusza Młynarczyka, Prezesa Hydron-Unipress Jana Laube, Prezesa TopGaN Andrzeja Kasprowiaka oraz Prezesa Izoceramics Wojciecha Dąbskiego. Obecni byli również: Jan Cąber – twórca i długoletni Prezes firmy POLITECH, nasz współpracownik od prawie 20 lat, Prezes firmy DACPOL Adam Sitnik oraz Prezes spółki Seen Distribution Erazm Lipiński.
Obecny na jubileuszu Wójt Gminy Celestynów Witold Kwiatkowski składając życzenia z okazji 45-lecia IWC PAN podkreślił znaczenie silnych więzi Instytutu z lokalną administracją i społecznością. Na uroczystościach obecni byli również Starosta Powiatu Otwockiego Mirosław Pszonka, Przewodniczący Rady Powiatu Otwockiego Dariusz Grajda, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Wsi Elżbieta Osuch oraz Wikary Parafii Wniebowzięcia NMP w Celestynowie ks. Jacek Skoczylas.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z 45-lecia Instytutu.
Film, który nakręciła telewizja z Celestynowa do obejrzenia YouTube